top of page

Досвід роботи

 

 

 

 

ДОСВІД РОБОТИ

Стрюк Тетяни Анатоліївни

вчителя початкових класів

Орільського ліцею

Лозівської районної ради

Харківської області

ДІЯЛЬНІСНИЙ МЕТОД НАВЧАННЯ – ОСНОВА РОЗВИТКУ ІННОВАЦІЙНОЇ ОСОБИСТОСТІ

ЗА ПЕДАГОГІЧНОЮ ТЕХНОЛОГІЄЮ «РОСТОК»

 

 

Педагогічне кредо: "Правильно навчає той, хто навчає цікаво"

  Одним із головних завдань освіти на сучасному етапі є створення умов для розвитку, самореалізації та формування особистості, яка здатна навчатися протягом усього життя. Цьому мають сприяти пошуки педагогічних технологій, які  сприяли б виявленню здібностей кожної дитини для розвитку її можливостей. Зміст сучасної освіти - не лише сформувати і проконтролювати рівень засвоєння знання учнями на засадах інтеграції, а й навчити їх самостійно здобувати знання, використовуючи нові технології навчання і виховання, за допомогою діяльнісного методу навчання. Тому я і  надала  перевагу у  своїй діяльності педагогічній  технології «Росток».

  Мета досвіду.  Формування здібностей до саморозвитку особистості на засадах інтеграції, діяльнісного підходу до навчання і виховання.

  Актуальність  досвіду. В ПТ  «Росток» переважає інтегративно-діяльнісний  метод навчання. Програмовий матеріал будується за методикою укрупненого структурування – вивчення теоретичного матеріалу інтегрованими логічно завершеними частинами. Зекономлений час використовується на реалізацію діяльнісного, культурологічного, проблемно – пошукового принципів.

  Актуальність для дітей полягає в тому, що навчання маленьких школярів продовжує щасливе дитинство (цінність дитинства), створює позитивні емоції, радість пізнання, забезпечує наявність почуття «свободи вибору», можливість  самореалізації без  надмірного і виснажливого, інтелектуального та  нервового навантаження.

   У  своєму  досвіді професійної діяльності керуюсь головною вимогою до вчителя - "вмінням" діяти згідно природи учня і його інтересів,  яка розкриває характер  природовідповідного та  особистісно - орієнтованого навчання ПТ  "Росток".  Адже одним  з провідних принципів навчання даної  технології є принцип дитиноцентризму і природовідповідності.

  Сутність досвіду полягає в гармонійному поєднанні навчальної та ігрової діяльності молодших школярів. Реалізація творчих ідей дозволяє підвищити якість педагогічного процесу, комфортність, емоційну задоволеність. Учням подобається самим «відкривати» нові знання, а не отримувати їх у готовому вигляді, бути винахідниками, вирішувати  проблему. Що, в свою чергу,  розвиває критичне мислення учнів. Діти постійно звертаються до життєвого досвіду . Адже ніхто, крім самого учня, не зможе ввійти у світ знань.

  Практична значущість досвіду полягає в діяльнісному методі навчання, у використанні вчителем різних способів організації ігрової діяльності на уроках, розвиткові критичного мислення, що будується на засадах інтеграції. Я постійно обираю ефективні методи та прийоми навчання, творчо використовую їх у своїй роботі.

  Працюю за  програмою «Росток» з 2014 року. У ній закладено зміст навчального матеріалу  так, що у дітей не існує проблеми стресу до навчання. Вони на уроках залучаються до активної творчої діяльності. Програма «Росток» - цікава, орієнтована на творчість та розвиток логічного мислення. А саме розвиток логічного мислення через впровадження педагогічної технології "Росток" є моїм вектором діяльності.

 За даною педагогічною технологією викладаю українську мову та математику, реалізуючи такі принципи:

1.     Принцип цілісної уяви про світ.

2.     Принцип мінімакса.

3.     Принцип діяльності.

4.     Принцип творчості.

5.     Принцип психологічної комфортності.

  Педаогічна технологія «Росток» - це комплексна програма розвитку дітей,  в  основі якої – діяльнісна технологія і інтеграція навчання, що повністю задовольняє потреби Нової Української Школи. Навчаючи учнів, ретельно готую всіх дітей (без відбору) до успіху не тільки у навчанні, але і у вирішенні будь-яких життєвих завдань та ситуацій. Ця розвивальна технологія відповідає новим підходам і концепції Нової Української Школи, новим освітнім стандартам, а саме – інтеграції навчання, діяльнісному підходу, системності та екологізації освіти, розвивальному навчанню та вихованню.

  Таким чином, я прагну ефективно навчати своїх учнів за допомогою ПТ «Росток» і, звичайно, розвивати ідеї Нової Української Школи.

Методи навчання.

  На уроках української мови використовую  лінгвістичну казку та  інтегративно-дедуктивний метод  як ефективні методи навчання. Абстрактні поняття  мови представляються учням у вигляді живих істот, які спілкуються між собою та дітьми, розповідаючи  про  свої властивості. Таким  чином враховуються  співвідношення  сприйняття  даного матеріалу аудіалів (розповідь, бесіда), візуалів і кінестетиків (схеми, тренувальні вправи, робота  з текстом).   Казка є одним із різновидів ігрової діяльності.  А в Новій Українській Школі ігровому періоду навчання приділяється  велика увага.  Адже саме казка дає  можливість від ігрової діяльності непомітно перейти до навчальної, формуючи процеси активної уяви, критичного мислення учнів. За  допомогою казки розвиваю мовлення учнів, мовленнєву творчість, формую вміння ставити запитання, що є одним із завдань Нової Української Школи.

 На уроках математики учні практично виконують завдання  з геометричним матеріалом, сірниками, паличками (кінестетики, візуали) на розвиток критичного, логічного мислення. Будують  схеми та моделі задач. Діти - активні учасники творчо-діяльнісного, проблемного навчання. Учитель виступає фасилітатором, координатором, а учень активним учасником, співдіячем, співтворцем, суб'єктом освітнього процесу.  Спостерігаю як з часом діяльнісний метод виходить за рамки навчальних предметів, адже результати очевидні. Діти прагнуть більшого. І як результат – учні почали писати вірші, складати казки, придумувати цікаві завдання до тем, сценки до свят, робити перші спроби у створенні презентацій, навчальних проектів. Я почала працювати за ПТ «Росток» тому, що переконана, що саме ця технологія розкриває можливості для формування здібностей у школярів до саморозвитку і самореалізації.

 Отже, реалізуючи навчання і виховання учнів, впроваджуючи новітні форми і методи, намагаюся створити умови для всебічного розвитку творчого потенціалу учнів, виховую духовну культуру особистості громадянина України - справжнього патріота та інноватора, здатного до практичної творчої діяльності.

 

bottom of page